Gazete Tasarımı

Gazete Tasarımı

Pegira profesyonel gazete tasarım çözümleri ile modern, şık ve kaliteli tasarım

Ulusal ve yerel olarak iki bölüme ayrılan gazeteler, günlük, haftalık veya aylık periyodlarda yayınlanarak okuyucularına ulaşmaktadır. Ulusal gazeteler Ulusal boyutta haberler verirken yerel gazeteler ile belirli bir bölgede olan lokal haberler sunmaktadır. Özellikle ulusal gazeteler tasarım konusunda okuyucu kitlesine göre tasarım oluşturmaktadır. Örneğin magazin ve güncel haber ağırlıklı gazeteler (Posta, Hürriyet, Sabah vs) olabildiğince fazla fotoğraf ve büyük görseller ve renkli metinler kullanmakta ve okuyucularınına az metin çok görsel ile haberlerini sunmaktadır. Metin ağırlıklı gazeteler ise (Cumhuriyet gibi) metinlere ağırlık vererek az görsel kullanmakta ve sayfalarında olabildiğince fazla metin kullanarak haberlerini sunmaktadır.

Tasarımı iyi olmayan gazete kalitesizdir

Ülkemizde okuyucu kitlesi görsel ağırlıklı gazeteleri genel olarak tercih etmektedir. Haberde haberi anlatan görseller ve özet metin ile en az metin ile haberi sunan gazeteler ön plana çıkmaktadır. Bu doğrultuda ulusal ve yerel gazeteler tasarım konusuna büyük önem vermekte, gazetenin kalite algısı tasarım ile doğrudan bağlantılı olmaktadır. Sunulan haber ve metinler ne kadar önemli ve değerli olursa olsun tasarımsal olarak yeterli olmadığında okuyucu tarafından tercih edilmemektedir.

Gazete tasarımında okuyucu sıkmadan haberler sunulmalı, haberler arasındaki boşluklar, metinler, fontlar gib onlarca kriter dikkate alınarak tasarlanmalıdır. Gazete tasarımı kesinlikle konusunda uzman bu konuda tecrubeli bir ekip tarafından yapılmalıdır. Okuyucu kitlesi haberlerin yapısı, fotoğraf kalitesi gibi unsurlar baz alınarak oluşturulan gazetelerin okunabiliği arttığı gibi trajı da aynı doğrultuda artmaktadır.

Gazete Tasarımında Uzman Ekip

Pegira ekibi olarak 10 yılı aşkın süredir yerel ve ulusal yüzlerce gazete tasarımı yaparak tecrubelenen ekibimiz, grafik tasarım fakültelerinden mezun grafikerleri ile alaylı grafikerleri bir arada barındırarak teknik ve tecrubeyi bir arada sunmaktadır.

Baskı kontrolü

Baskı teknolojileri ve türkiyedeki matbaaların baskı yöntemleri bilinmeden hazırlanan gazeteler bilgisayar ekranında çok güzel gazetelerin baskıdan geldiğinde hazimet ile sonuçlanmasına neden olmaktadır. Bizler baskı teknolojilerine tam hakim olan uzman kadromuz ile bilgisayar ekranında gördüğümüz sayfaların aynı kalitede baskıdan çıkması için gerekli olarak ayarlar ve baskı takibini yapmaktayız.

MÜŞTERİLERİMİZDEN... GAZETE TASARIM ÖRNEKLERİMİZ