ayda-1000tl-ile-pazarlama-reklam

14 Şub 2018

Ayda 1000 tl ile Reklam ve Pazarlama Çalışması Nasıl Yapılır?

Ayda 1000 tl ile Reklam ve Pazarlama Çalışması Nasıl Yapılır?

İster kurumsal bir firma, ister e-ticaret sitesi veya yeni bir girişim olun internet üzerinden dijital pazarlama, reklam çalışmaları yapmadan başarılı olmanız imkansıza yakındır. Özellikler küçük ve orta dereceli firmalar marka bilinirliği üzerine yoğunlaşırken E-ticaret siteleri ise ürün satışına odaklanmaktadır. Dijital pazarlama yani internet reklamcılığı sonsuz bir kuyu gibi sonu olmayan kollara ayrılmak ile birlikte Arama motoru reklamcılığı ve Sosyal medya reklamcılığı ile hem en ektin hemde en ekonomik pazarlama çalışmaları yapabiliriz.

Bunu bu konuda uzman ajanslara bırakabileceğiniz gibi kendiniz de yapabilirsiniz. Elbette uzman bir ajansın veya Dijital pazarlama uzmanı kadar başarılı olmanız beklenmesede bütçenizi en iyi şekilde yönlendirerek pazarlama çalışmalarınızı giriş düzeyinde nasıl yapabileceğinizi bu makalede öğrenebilirsiniz.

Aylık 1000 tl reklam bütçesi başlangıç için uygun bir bütçe diyebilirim. Doğru kanallara bilinçli bir şekilde dağıtıldığı taktirde çok daha yüksek bütçelerden alınabilecek sonuçlar alınabilir. Elbette siz sektörünüz, rakipleriniz ve iş hacminize göre bu bütçeyi arttırabilirsiniz. Burada en önemli kriter geri dönüştür. Yatırdığınız bütçenin ne kadarı size müşteri veya satış olarak dönüyor, hangi platformlardan daha iyi dönüşüm alınıyor sürekli bunu ölçümlemeli ve buna göre stratejinizi sürekli geliştirmelisiniz.

Öncelikle planlama yapmalısınız

Reklam ve pazarlama çalışmalarından maksimum verimi alabilmek için öncelikle bir planınızın olması oldukça önemli. Çünkü hangi mecralara ne kadarlık bir bütçe ayıracağınızı belirlemeli, hangi dönemlerde hangi kampanyalarınızı çıkacağınızı hazırlamalı, hangi mecralarda hangi ürün ve ürün kategorilerine odaklanacağınızı belirlemelisiniz. Bunların yanı sıra bu çalışmalara başlamadan önce hedef kitle araştırmaları yaparak, sizin için doğru müşteri profilini çıkartarak reklamlarınızı buna göre hazırlamalısınız. Pazarlama planı oluşturmayla ilgili detaylı bilgi almak için aşağıdaki rehberlerimizi okuyabilirsiniz.

Bütçe dağılımını nasıl yapmalısınız?

Planlama çalışmaları yaparken, elinizdeki bütçeyi de nasıl değerlendireceğinize karar vermeniz gerekiyor. Peki, elinizde 1000 TL’lik bir reklam ve pazarlama bütçesi olduğunda bunu nasıl planlayabilirsiniz? Buradaki dağılımı bir örnek olarak ele alabilirsiniz. Kendi ihtiyaçlarınız ve öncelikleriniz doğrultusunda bu dağılımı daha farklı bir şekilde de yapabilirsiniz.

  • Sosyal medya reklamları 400 TL
  • Google Adwords 400 TL
  • İçerik pazarlama 200 TL

Elimizdeki bu plan doğrultusunda neler yapılabileceğini aşağıda daha detaylı bir şekilde anlatıyor olacağız.

Ücretsiz olarak kendi tanıtımınızı yapabileceğiniz çalışmalara da yazının diğer bölümlerinde değineceğiz.

Sosyal medya reklamları

Plan ve stratejilerinizi belirlerken sizin için öncelikli olan sosyal mecraları da belirlemiş olmanız gerekiyor. Hedef kitlenizin çoğunlukla aktif bir şekilde yer aldığı sosyal ağ veya ağlar, öncelikli seçiminiz olmalı. Elinizdeki bütçenin sınırlı olmasından dolayı, her mecrada aktif olmaya ve reklam vermeye çalışmamalısınız.

Kısıtlı bütçelerdeyken en fazla iki sosyal mecrada yer almak ve reklam çalışmaları yapmak, işlemleri daha kolay takip etmenize ve reklamlarınızın erişiminin daha fazla olmasını sağlayacaktır. Şimdi de bir örnek üzerinden nasıl planlama yapabileceğinize bakalım.

  • Hedef sosyal ağlar: Facebook ve Instagram
  • Kampanya oluşumu: Haftada bir reklam kampanyası, ayda 4 farklı reklam kampanyası oluşturmak.
  • Kampanya maliyeti: Her bir reklam kampanyası için 100 TL’lik bütçe ayırarak, ayda 4 reklama 400 TL bütçe harcamış olursunuz.

Facebook ve Instagram, günümüzde en çok kullanılan sosyal ağlar ve bu nedenle bu mecraları tercih etmeniz, hedef kitlenizin büyük bir kısmına ulaşmanıza yardımcı olabilir.

Haftada bir reklam kampanyası oluşturmak, ilk etapta sizin için yeterli olacaktır. Çünkü ayda 4 farklı ürün özelinde reklam oluşturma fırsatı yaratmış olursunuz. 400 TL’lik bütçeyi tek bir reklama yatırmak mantıklı bir seçenek değildir.Çünkü ilk etapta, hedef kitle ayarları yapmanız ve reklam kampanyalarınıza nasıl geri dönüşler geldiğini ölçümlemeniz gerekir.

4 farklı reklam kampanyası oluşturduğunuzda, reklam metinlerinizi, hedef kitlelerinizi, kullandığınız görseller ve reklam modellerini test etme ve böylelikle sonuçları analiz etme fırsatı yakalarsınız. Bu sayede ilerleyen dönemlerde size daha iyi sonuç veren ayarlar üzerinden giderek, kampanyalarınızı oluşturabilirsiniz.

Instagram ve Facebook’a aynı kampanyayı çıkın

Facebook, Instagram’ın sahibi olduğu için, Facebook üzerinde oluşturduğunuz kampanyaları Instagram üzerinde de gösterebilirsiniz. Böylelikle 100 TL’lik bir reklam oluşturduğunuzda bu kampanya hem Instagram hem de Facebook üzerinde görünebilir.

Yukarıdaki adımları takip ettiğinizde Facebook ve Instagram üzerinde ayda 4 farklı reklam kampanyası oluşturma fırsatınız olacaktır. Burada farklı ürünler için reklamlar verebilir ya da aynı ürünü farklı metinler ve görsellerle yeniden öne çıkartabilirsiniz. Buradaki stratejiyi sizin belirlemeniz gerekmektedir.

Bir süre bu çalışmaları yapıp, hedef kitle ve reklam modeli konusunda netleştikten sonra, ayda 2 reklam kampanyası oluşturarak, her bir kampanyanın erişeceği kitleyi artırabilirsiniz. Çünkü kampanya başına bütçe artıkça, reklamın gösterileceği kitle de artmaktadır. Ancak toplam çıkacağınız reklam sayısını da ikiye bölmüş olursunuz.

Dünkü yazımızda Ayda 1000 TL ile pazarlama ve reklam çalışmalarınızı nasıl yapabileceğiniz konusuna giriş yapmıştık ve planlama, bütçe dağıtımı ve sosyal medya reklamları yönetimi ile ilgili bilgileri sizinle paylaşmıştık. Dünkü yazımızı okumadıysanız, aşağıdaki bağlantıdan yazıyı okumanızı tavsiye ediyoruz; çünkü burada anlatmaya devam edeceğimiz konuların arka planını öğrenmeniz gerekecektir.

Yazının ilk bölümünü aşağıdaki bağlantıya tıklayarak okuyabilirsiniz.

İkinci bölümde ise Adwords kampanya yönetimi üzerinde duracağız. Yarın ki son bölümde ise içerik pazarlama ve ücretsiz olarak yapabileceğiniz çalışmaları paylaşıyor olacağız.

Adwords yönetimi ve planlama

Sosyal medya reklamlarında olduğu gibi Adwords kampanyalarında da öncelikle planlama yapmanız ve bütçenizi iyi bir şekilde bölmelisiniz. Tabii ki Adwords kampanyaları oluşturmak, sosyal medya reklamlarından biraz daha farklı bir şekilde olacaktır. Çünkü Adwords üzerinde kampanyalar oluştururken, özellikle belli anahtar kelimeler üzerinde durmanız ve kampanyanızın ayarlarını detaylı bir şekilde yapmanız gerekecektir.

Anahtar kelime araştırması

Adwords kampanyalarınızda başarılı olabilmek için öncelikle detaylı bir anahtar kelime araştırması yapmanız gerekiyor. Google üzerindeki arama sonuçlarında reklamlarınızın gösterilmesi için belli anahtar kelimeler üzerine çalışmanız gerekecektir.

Sattığınız ürünler ve çalıştığınız sektörle ilgili anahtar kelimeleri belirlemeniz ve bu anahtar kelimeler özelinde reklamlarınızın kurgusunu yapmanız oldukça önemli.

Burada dikkat etmeniz gereken bir nokta bulunuyor. Anahtar kelimelerinizi belirseniz de, Adwords açık artırma şeklinde bir sisteme sahip olduğu için, anahtar kelimelerde daha fazla teklif veren reklam verenlerin, kampanyalarını daha üst sıralarda göstermeye çalışıyor. Bu durumda da sizinle aynı kelimelere odaklanan firmalarla bir rekabete girmeniz gerekecektir.

Büyük firmalarla bu konuda rekabet etmeniz biraz zor olacaktır; çünkü bu firmaların Adwords bütçeleri sizinkinden çok daha yüksek olabilir ve bu da açık artırma modelinde, tekliflerinizin düşük kalmasına neden olabilir.

Anahtar kelime seçiminde nasıl bir yol izlemelisiniz?

Diğer firmalarla rekabet edebilmek için, rakip analizi yapmanız ve rakiplerinizin hangi anahtar kelimeler üzerine çalışmalar yaptığını incelemeniz gerekiyor. Onların hangi kelimeler üzerine çalıştığını bilirseniz, farklı anahtar kelimeler üzerine yoğunlaşarak, onların odaklanmadığı bir alana reklamlar verebilirsiniz.

Rakiplerinizin hedeflemediği anahtar kelimelerden, trafik almanız daha kolay olacaktır. Bu sebeple de bu kelimelere oynamak daha çok işinize yarayabilir; fakat bu kelime gruplarının aranma hacimlerini de dikkate almalısınız. Reklam kampanyalarınızı oluştururken, seçtiğiniz anahtar kelimelerde aranma hacminin yüksek; ancak rekabetin orta veya düşük seviyede olmasına dikkat edin. Rekabeti yüksek olan anahtar kelimeleri hedeflemek elinizdeki bütçeyi boşa harmanıza neden olabilir.

Reklam ayarları

Yukarıda verdiğimiz bilgiler doğrultusunda ilerleyecek olursa, tıklama başına maliyeti (CPC; cost per click) en düşük olan anahtar kelimeler üzerine yoğunlaşmalısınız. Buradaki kelimeleri seçerken de size geri dönüşüm sağlayıp sağlamayacağını kontrol etmelisiniz. Düşük CPC ile reklam vermek için aranma hacmi düşük olan anahtar kelimelere odaklanırsanız, reklamlarınızdan geri dönüşüm almanız zorlaşacaktır. Bu sebeple de aranma hacmi orta ve yüksek olan; ancak CPC’si düşük olan kelimeleri seçmeye özen göstermelisiniz.

Lokasyon seçimi de bir diğer önemli ayar. Google, yapılan aramalarda kullanıcıların bulundukları konumları da göz önünde bulunduruyor. Müşterilerinizin yoğun bir şekilde bulunduğu konumlara göre reklamlar vermeniz, reklamlarınızın daha doğru kişilere ulaşmasına yardımcı olacaktır; bu da reklam bütçenizi daha iyi kullanmanıza yardımcı olur.

Dikkat etmeniz gereken bir diğer ayar ise, reklamlarınızın hangi saat aralıklarında gösterileceği olmalıdır. E-ticaret siteniz üzerinde müşterilerinizin hangi saat aralıklarında daha fazla alışveriş yaptıklarını analiz etmelisiniz; aynı zamanda ziyaretçilerinizin de sitenize en sık giriş yaptıkları saat aralıklarını belirlemelisiniz. Bu veriler doğrultusunda da Adwords kampanyalarınızın hangi zaman dilimleri arasında gösterileceğini ayarlayabilirsiniz. Böylelikle sitenize yoğun trafik gelen saat aralıklarında reklamlarınızı göstererek, reklamlarınızın performansını artırabilirsiniz.

Negatif anahtar kelimeler kullanmayı unutmayın.Negatif anahtar kelimeleri listelediğiniz zaman, sizin reklam verdiğiniz anahtar kelimelerle aynı zamanda bu kelimeler de kullanılıyorsa, arama sonuçlarında reklamlarınız görünmeyecektir. Sizinle ilgili olman aramalarda reklamlarınızın gösterilmesi reklam bütçenizi boşa gitmesine neden olacaktır. Kullanıcılar reklamlarınıza tıklayarak sitenize gelebilir; ancak sitenizle ilgili olmadıkları için sitenizi terk edebilirler ve bu da tıklama başına maliyetinizi artıracaktır.

İçerik pazarlama hakkında bilmeniz gerekenler

E-ticaret sitenizi güncel tutmak, sitenizin SEO ve sayfa değerini artırmak; aynı zamanda native advertising (doğal reklamlar) çalışmaları yapabilmek için içerik pazarlama çalışmalarına ihtiyacınız olacaktır. İçerik üretimi ile beraber tüketicilerle etkileşime girme fırsatı bulabileceğini gibi, onlara bir fayda sunacak bilgiler paylaşabilir ve müşteri sadakatini artırma konusunda çalışmalar yapabilirsiniz. İçerik pazarlamanın e-ticaret firmalarına ne gibi faydalar sağladığı hakkında detaylı bilgi almak için aşağıdaki rehberlerimize bakabilirsiniz.

Neden profesyonel destek almalısınız?

Bu alanda tecrübenizin olmaması konusunda profesyonel bir destek almanız, içerik çalışmalarınızın daha düzenli olmasını sağlayacağı gibi, yapacağınız çalışmalardan alacağınız geri dönüşümleri de artırabilir. İçerik pazarlama çalışmaları düzenli yapıldığında belli başlı sonuçlar vermektedir. Düzensiz yapılan çalışmalar, istediğiniz geri dönüşleri size sağlamayacağı gibi, bu iş için harcağınız emeğin ve vaktin boşa gitmesine neden olabilir.

İçerik üretimi konusunda tecrübesi olan ve içerik pazarlamanın dinamiklerini bilen kişilerle çalıştığınızda, bu kişiler hem sizin ihtiyaçlarınız uygun içerikler oluşturabilir hem de bu işi düzenli olarak yapacakları için sizin üstünüzden bazı yükleri almış olurlar.

Bütçelendirme

Freelance olarak içerik üretimi yapan kişilerle ya da içerik üretimi konusunda destek sağlayan ajans veya firmalarla iletişime geçebilirsiniz. Bu durumda belli ücretler karşılığında içeriklerinizi yazdırmanız mümkün olacaktır.

Ajanslar veya diğer kurumların içerik üretimi konusunda kaşeleri yüksek olabilir bu nedenle de freelance çalışanlarla anlaşmak ilk etapta sizin için daha faydalı olabilir. Yazı başına maliyetler genellikle 25 ile 50 TL arasında değişebiliyor. Bu fiyatlar istediğiniz içerik türüne ve kapsamına göre daha yukarılara da çıkabiliyor.

Burada önemli olan sizin ne tür içerikler istediğinize karar vermeniz ve bu içerik türlerini sizin için üretebilecek biriyle anlaşmak olacaktır.

İlk etapta ayda 4 yazı üretimiyle işe başlayabilirsiniz. Buradaki bütçe ve çalışacağınız kişinin beklentileri doğrultusunda bir rakam oluşturmanız gerekiyor. Yazı serimizde içerik çalışmaları için 200 TL’lik bir bütçe ayırmıştık. Bu durumda yazı başına 50 TL ödediğinizde ayda 4 içerik üretmiş olabilirsiniz. İlk etapta bu adet az gibi görünebilir; fakat düzenli olarak giriş yapıldığında haftalık içerik üretimi de sayfa değerinizi artırma konusunda size yardımcı olacaktır.

Burada maliyeti biraz daha düşürüp, 25 TL’ye ayda 8 içerik de üretebilirsiniz; ancak yapılan işin kalitesini de sorgulamanız gerekecektir. Çünkü jenerik içerikler hazırlayarak, üretilen içeriklerde bir değer katmamak ve orijinal metinler oluşturmamak beklediğiniz sonuçları alamamanıza neden olabilir.

İçerik stratejisi oluşturma

İçeriklerinizi başka birine yazdıracağınız zaman içerik konularınızı sizin belirlemeniz gerekecektir. Bunun için de bir içerik takvimi yapmanız ve içerik stratejinizi oluşturmanız gerekir. İçerik stratejinizi de karşı tarafın hazırlamasını isterseniz bu maliyetlerinizi artıracaktır; çünkü bir firma için içerik stratejisi oluşturmak ve içerik konularını belirlemek de ekstra bir iş yükü ve iş tecrübesi gerektirecektir. Bu nedenle de çalıştığınız kurum ya da kişiler bu durumlarda sizden daha fazla ücret talep edebilirler.

Kendi içerik takviminizi oluşturmak ilk etapta sizin için daha yararlı ve masrafsız bir çözüm olabilir. Bu konu hakkında detaylı bilgi almak için aşağıdaki rehberimizi okuyabilirsiniz.

Ücretsiz olarak yapabileceğiniz çalışmalar

Ayda 1000 TL’lik bir bütçeyi reklam ve pazarlama çalışmalarına ayırsanız da ücretsiz olarak da yapabileceğiniz bir takım çalışmalar bulunuyor. Bu çalışmalarla beraber ücretli çalışmalarınızı desteklemek, marka bilinirliğinizi artırma konusunda size yardımcı olacaktır.

SEO konusunda kendinizi geliştirin. Günde yarım saatinizi SEO konusunda bilgi sahibi olmaya ayırdığınızda, site üzerinde bazı geliştirmeler yapabilirsiniz. İnternet üzerinde birçok ücretsiz kaynak bulunuyor ve burada SEO ile ilgili bilgileri takip ettiğinizde, siteniz üzerinde neler yapabileceğiniz konusunda size yardımcı olacaktır. SEO konusunda öğrendiğiniz bilgilerle site üzerinde yapacağınız düzenlemeler ile sitenizin Google’daki görünürlüğünü artırmak için çalışabilirsiniz. Aşağıdaki bağlantılardan SEO ile ilgili rehberlerimize ulaşabilirsiniz.

Sosyal medya yönetimine odaklanın. Marka bilinirliğinizi artırmak için yapabileceğiniz ücretsiz çalışmalardan biri de sosyal medya yönetimi olacaktır. Tüketicilerle etkileşime geçmek ve sosyal mecralar üzerinden sitenize trafik çekmek için sosyal medyada farklı içerik paylaşımları yapabilirsiniz.

Reklam ve pazarlama çalışmalarınıza ayda 1000 TL ayırarak, marka bilinirliğinizi artırmak için yapabileceğiniz farklı yöntemleri bu yazı serimizde ele aldık. Ücretli çalışmalarınızı, ücretsiz olarak yapabileceğiniz çalışmalarla desteklemek, marka imajınızı güçlendirmeye yardımcı olacaktır ve her ay düzenli ve planlı bir şekilde bu çalışmaları yaptığınızda, kısa ve orta vadede bu çalışmaların meyvesini yemeğe başlayacaksınızıdır. Aldığınız geri dönüşümlerin artmasıyla beraber de bu işlemler için ayırdığınız bütçeleri yeniden planlayarak, daha büyük bütçelerle kampanyalar oluşturabilirsiniz.

6 Yorum “Ayda 1000 tl ile Reklam ve Pazarlama Çalışması Nasıl Yapılır?”

  1. Pazarlama bütçesini örneğin aylık 3000 tl yaptığımızda ağırlığı hangisine vermek gerekir?

    1. Aslında amaca göre değişir eğer marka bilinci oluşturmak istiyorsak Facebook ve İnstagram ağırlıkta olmalı, eğer ürün, hizmet satışı yapmak istiyorsak Google adwords ağırlıkta olmalıdır.

Comments are closed.