Adım Adım Seo Başlangıç Rehberi

01 May 2018

Adım Adım Seo Başlangıç Rehberi

Adım Adım Seo Başlangıç Rehberi

Adım Adım Seo Başlangıç Rehberi aslında oldukça iddialı bir başlık oldu. Bu nedenle içeriği yeni bilgiler ekleyerek sürekli güncelleyeceğim. Yazı biraz uzun olabilir 🙂 Paragraf aralarına bazı önemli notlar iliştireceğim bunları özellikle dikkate almanızı tavsiye ederim.

Search Console

Web Sitemizi oluşturduktan sonra gmail hesabımız ile Google search console kayderek işe başlamalıyız. Böylece web sitemiz hakkında bir çok bilgiye bu panel aracılığı ile ulaşabileceğiz. Web sitemizdeki hatalardan yapmamız gereklere kadar bir çok işlem google’nın bu ücretsiz aracı ile mümkün. Sitemize gelen bağlantılardan, yinelenen başlıklara kadar bir çok metriği bu araç ile görebiliriz.

https://search.google.com/search-console

Girdiğimizde yeni panel görünümü Aşağıdaki şekilde olucaktır. Sağ üstte bulunan arama bölümüne tıklarak açılan menüden yeni mülk ekle diyerek sitemizi ekleyebiliriz. Bu aşama çok basit olduğu için detaya girmiyorum. Bu bölümle ilgili Search Console Kullanım rehberi makalemi inceleyebilirsiniz.

search-consolesearch-console-mulk-ekleme

Google Analytics

Google’ın ücretsiz araçlarının en bilinenlerinden biri olan analytics web sitemizde yapacağımız tüm SEO, pazarlama ve reklam çalışmalarının belkemiği diyebilirim. Web sitemize genen tüm trafiği izleyebileceğimiz bu araç mobil uygulama desteği ile birlikte istediğimiz her an sitemizin ziyaretçileri ile ilgili en detaylı bilgileri bize sunmakta. İstediğimiz tarihler arasındaki ziyaretçi sayısı, ziyaretçinin girdiği sayfa, sitemizdeki kalma süresi, bir ziyaretçinin sosyal medyadan mı, google aramaları ile mi yoksa direkt site adımızı yazarak mı sitemize geldiğini görebileceğimi bu muhteşem araç bizim için hayati önem taşıyor. Sitemizi aşağıdaki linkle tıklayarak ekleyebiliriz.

https://www.google.com/analytics/

Site Haritası

Site haritası arama motorlarına sitemizin sayfalarını ve içeriğini bildirmemiz için kullanılan dosya formatıdır. xml formatında olan bu haritayı bir çok site ile oluştabileceğiniz gibi, siteniz eğer wordpress ise yoast seo eklentisi gibi eklentiler ile ücretsiz olarak xml haritanızı oluşturabilirsiniz.  Genel olarak site haritanızın linki http://www.siteniz.com/sitemap.xml şeklinde olur. bu linki Google search console site haritası ekleme bölümünden google’a gönderebilirsiniz. Harici site haritası oluşturabileceğiniz sitelerden en çok kullanılanı aşağıda paylaştım.
https://www.xml-sitemaps.com 

Anahtar Kelimeler

Tamamlanan web sitemizi search console ve google analytics kayıtlarını yapıp site haritamızı da eklendikten sonra sırada en önemli konularından biri olan Anahtar kelimeler geliyor. Sitemizin seo çalışmasını neye göre yapacağız? hangi kullanıcılara, rakiplerimiz nelerdir? Kelimelere göre trafik hedeflerimiz nelerdir? rakiplerimizin kullandığı anahtar kelimeler hangileri? Yapacağımız anahtar kelime analizleri ile tüm bu soruların cevaplarını bulacağız ve çalışmamızın temel taşlarını oluşturmuş olacağız.

Title Meta Etiketleri

Oluşturduğumuz tüm sayfalar için başlık, ve meta açıklama alanı oluştururken yaptığımız anahtar kelime analizleri doğrultusunda oluşturmalıyız. O sayfa için hangi anahtar kelime hedefleniyorsa başlıkta ve açıklama alanında ilk o kelime geçmelidir. Özellikle başlıkların ilgi çekici olmasına özen gösterin. Web Sitemizdeki tüm sayfalar olabildiğince uzun içerikle (ortalama 1500 kelime) yapılarak h etiketlerine hiyeraşisine dikkat ederek zengin içerik oluşturmalıyız. Zengin içerik; metin, görsel, video gibi ögeler ile beslenmiş içeriktir.

Site içi linkleme

Oluşturduğumuz tüm içeriklerde sitemizde bulunan diğer alakalı  sayfalara lik vererek site içi linklemeyi oluşturmalıyız. Ben genelde mutlaka Ana sayfaya da link çıkışı yaparım.

Backlink

Normal yaşamda olduğu gibi insanların başka insanlara sizi övmesi, tavsiye etmesi çok önemlidir. İnternet dünyasında da bu geçerlidir. Buradaki insanlar web siteleridir. Bir web sitede sizin sayfanıza verilen link o sitenin sizi önermesi anlamına gelir. Buna “Backlink” diyoruz. Çeşitli illegal veya ücretli Backlink oluşturma stratejileri olduğu gibi benim her zaman tavsiye ettiğim yöntem ise gerçekten doğru çalışmalar yaparak insanların (sitelerin) sizi önermesini sağlamaktır. Bunun dışında bir çok sosyal medya sitesi ve makale oluşturma sitesinde yazılarınızı paylaşarak kendi backlink ihtiyacınızı kendiniz oluşturabilirsiniz ki kesinlikle en doğrusu da budur.

Sosyal Medya Çalışmaları

Sitemize gelen trafiği arttırmanın en kısa yollarından bir olan sosyal medya siteleridir. Oluşturduğumuz içeriklerin tanıtımlarını sosyal medya hesaplarında, gruplarda, imleme sitelerinde paylaşarak trafik elde edebiliriz. Bu hem SEO çalışmamıza oldukça iyi bir çalışma olucaktır ve sitemizin bilirliğini arttırmaya faydası olucaktır.

Strateji

Tüm yapılan çalışmalarda strateji çok önemlidir. Mutlaka içerik, çalışma düzeni, sürdürülebilirlik, Backlink konularında uzun vadeli bir çalışma düzeni oluşturmalıyız. Unutmayın bu konudaki en büyük rakibimiz kendimiz. Yaptığımız her çalışmayı iyi analiz etmeli sürekli kontrol etmeliyiz.

Unutmayın! SEO Yapılıp biten bir çalışma değildir. Süreklilik gerektirir. Siz bu çalışmaları yaparken başkalarınında en az sizin kadar bu çalışmaları yaptığını unutmayın. “Ben 1. sayfaya geldim artık çalışmaya gerek yok” düşüncesi sizin için bitişin başlangıcı olur. Çünkü oraya çıkmaktan daha zor olanı orada kalmaktır. SEO çalışmaları web siteniz açık olduğu sürece yapılması gereken çalışmalar bütünüdür.

Web Sitesi için Başarı Formülü: 

 • Sürekli rakiplerinizi takip edin
 • Ziyaretçilerinizin sitenizden neler bekleyeceğini düşünerek sürekli kaliteli içerik oluşturun
 • Sitenizi her zaman daha iyi olması için optimize edin
 • Sektörünüzdeki otoriter sitelerin anahtar kelime çalışmalarını takip edin ve kendi anahtar kelime çalışmalarınıza dahil edin
 • Mümkünse Facebook ve İnstagramda düzenli reklam verin
 • Google adwords çalışmalarınızı asla ihmal etmeyin.
 • Sosyal ağınızı genişletin
 • Kendi backlink ağınızı oluşturun
 • Çok sık olmamak ile birlikte Ulusal Gazete sitelerinde veya önemli sitelerde tanıtım yazısı yayınlatın

Başlık

Sayfalarımıza ve makalelerimize oluşturduğumuz başlıklar okunnma sayısına direkt etki eden en önemli faktörlerin başında gelir. Bir çok araştırmaya göre okurlara yazıyı okumaya yönlendiren en önemli unsur başlıklardır. Zekice ve merak uyandıran başlıklar ilgi çekici ve çarpıcı olmalıdır. Bu şekilde oluşturululan içerikler okunma oranını yükseltmektedir. SEO açısından başlığımızda yer alıcak kelimelerin önemi kadar dikkat edici olması bir o kadar önemlidir.

Anahtar kelimeleri arka arkaya yazdığınız başlıklar hiçbir fayda sağlamayacaktır. Örneğin ” Evden eve nakliyat – nakliyat evden eve – nakliyat – ev nakliyat” gibi başlıklar oluşturmayın!

Peki doğru başlık nasıl oluşturulur?

En kısa çözüm şu; Arama yapan kişinin sorusuna cevap veren başlık oluşturmaktır. Örneğin Google’ biri zayıflama ile ilgili ” en hızlı zayıflama nasıl olur” yazdığını düşünelim. Bu durumda bizim başlığımız “Zayıflamak için Kesin formül 3 Ayda 20 Kilo” Doğru başlık olabilir.

Anahtar kelime araştırması yaparken uzun kuyruklu arama kelimelerinin kendisini makale içinde geçirmek doğrudur ama bu sorunun cevabını başlıkta vermek kesin sonuç getirir

Soru Soran Başlık oluşturma; Başlıklarda sorularak sorular okuyucunun ilgisini çekecektir. Tartışma oluşturan ilgi çeken sorular makale okunma oranını arttırmaktadır. Örneğin; ” İnternetten para kazanma yolları nelerdir?” gibi.

Jenerik Kelime Kullanın; Anahtar kelime ve ilgili arama soruları başlıkta geçirilmesi gibi hit almak için jenerik kelimeler başlıkta kullanmalıyız örneğin; Bedava, Ücretsiz, Kolay, Basit, 3 adımda gibi kelimeler kullanmanız faydalı olucaktır.

Site Hatalarınızı Ölçümleyin

Screaming Frog: Screaming Frog Bu ücretsiz yazılım ile sitenizdeki seo hatalarını ölçümleyebilirsiniz. İndirmek için: https://www.screamingfrog.co.uk/
Bu araç ile 404 ve 500 hatası veren sayfalarınızı, title ve açıklamalarınızı ölçümleyebilirsiniz. Title karekter sayınızı ve açıklama karakter sayısını, anahtar kelime kullanımlarınızı ölçümleyebilirsiniz.

HTML ve CSS hataları:

Web sitenizdeki html ve css hatalarını taratarak ölçümleyin ve düzeltin.
html hataları için:  http://validator.w3.org/
Css hataları için:  http://jigsaw.w3.org/css-validator/

Site Hızı

Web Siteniz 3 saniyenin altında açılmasını sağlayın. Bunun için resimleri küçültün, css ve javascriptleri küçültün, ön bellekleme yapın, gzip kurulu olsun, Site hızınızı ölçümlemek için Aşağıdaki siteleri kullanabilirsiniz.
https://developers.google.com/speed/pagespeed/insights/
https://gtmetrix.com/

Long-tail keywords Uzun Kuyruklu Anahtar Kelime Analizi

Uzun kuyruklu anahtar kelimeler asıl anahtar kelimelerinizin bir kaç kelime ile uzun versiyonlarıdır. Google adwords anahtar kelime planlayısı gibi araçlar ile arama araştırması yaptığımızda da görebileceğimiz gibi  tek kelime aramalardan çok daha fazla aramanın uzun kuyruklu aramalardan oluştuğunu görebiliriz. Örneğin arama yapan kişi “bilgisayar” kelimesini arattığında bilgisayar mı almak istiyor, bilgisayar teknik servis mi arıyor? işte burada sıralanan sonuçlar oldukça karmaşık bir hal alıyor.

Dolayısıyla aramalarda şöyle aramaları yakalamamız gerekir ” bilgisayar teknik servis kadıköy” ” veya “17 inc bilgisayar monütörü” gibi aramalardır.

Uzun kuyruklu anahtar kelime çalışmasına başlamadan önce Web Yöneticisi Araçları’ndan hangi kelimeler ile trafik aldığımızı kontrol ediyoruz.

Google da arama yaptığımızda sayfanın en altında benzer uzun kuyruklu aramaları görebilirsiniz. Aşağıdaki görsede google’a “bilgisayar teknik servis” yazdım ve sayfanın en altında uzun kuyruklu benzer aramaları görebiliriz. Bu kelimeleri içeriklerimizde kullanabiliriz.

uzun kuyruklu anahtar kelime çalışması

Rakip Analizi – Organik

Rakip analizinin ve rakiplerinizin anahtar kelimelerini araştırmak rakip analizinin hatta başarınızın bel kemiğidir. Örneğin google’a yine “bilgisayar teknik servis” yazalım. Sıralanan sitelerde reklamlardan sonra ilk gelen site url sini kopyalayalım ve Adwords anahtar kelime planlayısını açıp bu sefer kelime yazmak yerine açılış sayfanız yazan yere site linkini yapıştırın. ve ara aramanızı özelleştire tıklayalım. Böylece rakip anahtar kelimelerine ulaşabiliriz.

Rakip Analizi – Adwords

Yukarıdaki işlemi reklam verenlere uygulayalım. Çıkan sonuçta oldukça yararlı olucaktır

Yüksek Kaliteli ve Paylaşılabilir İçerik Oluşturun

Profesyonel & yaratıcı kaliteli içeriklere odaklanın. Oluşturduğunuz içerikler paylaşılmaya değer olsun ve eskimeyen içerikler oluşturmaya özen gösterin. İçeriklerinizi düzenli olarak güncelleyin. İçeriğinizi sosyal medya sitelerinde paylaşın. Kaliteli sitelere odaklanın, site sayısına değil. Makaleleriniz için facebook sponsorlu reklam vererek daha geniş kitlelere ulaşmasını sağlayın.

Sosyal medya paylaşımları tanıtım için en uygun yöntemdir. Google+, Twitter, Facebook, LinkedIn ve Pinterest paylaşımları SEO açısından oldukça faydalıdır.

Spesifik SEO Yaklaşımı:

Çok detaylı bir anahtar kelime araştırması yaptıktan sonra örneğin teknik servis işi yapıyorsunuz. Dolayısıyla “teknik servis” kelimesinde 1. sıraya çıkmak oldukça zor ve uzun süreceğini bilmelisiniz. bunun yerine uzun kuruklu onlarca kelimeye çalışmak ” teknik servis” kelimesini çalışmaktan çok daha kolay ve kazançlıdır. Şöyle kelimelere çalışılabilir ” kadıköy laptop teknik servis” ve buna benzer uzun kuyruklu kelimelere çalışmak çok daha mantıklı olucaktır. Çünkü tek kelimeye odaklanmak yerine onlarca hatta yüzlerce kelimeye çalışarak çok daha fazla trafik elde edebilirsiniz.

“teknik servis” kelimesinde çıkmak için gece gündür çalışmak emin olun sizi yıpratacaktır çünkü geri dönüşü çok uzun sürede olucaktır oysa spesifik uzun kuyruklu kelimelerde çalışırken ziyaretçi trafiğinizin çok kısa sürede arttığını görmek sizi motive edecek ve kazanç sağlayacaksınız.

Web sitemizi oluşturduktan sonra aşağıdaki listedeki siteler ve araçlar ile sitemizi tarayarak SEO hatalarımızı inceleyebilir ve önerilen çözüm önerileri ile sitemizi optimize edebiliriz. Bir çoğu site içi seo kriterleri doğrultusunda analiz yaparken diğerleri ise rakip siteleride incelememize olanak sağlar.

SEO ANALİZ ARAÇLARI
Not: Unutmayın Kendi sitemizi incelememizin yanında rakip siteleri de inceleyerek bu doğrultuda strateji izlemek başarının anahtarıdır.

 • http://www.google.com/analytics/
 • https://www.google.com/webmasters/tools/home?hl=tr
 • https://developers.google.com/speed/pagespeed/insights/
 • https://search.google.com/structured-data/testing-tool/u/0/
 • https://www.bing.com/toolbox/seo-analyzer
 • https://serps.com/tools/rank-checker/
 • https://raventools.com/site-auditor/
 • http://app.upcity.com/free-tools/seo-report-card
 • http://www.seowebpageanalyzer.com/
 • http://www.seoptimer.com/
 • https://www.lipperhey.com/
 • http://nibbler.silktide.com/
 • https://www.dareboost.com/
 • https://seranking.com/
 • https://www.spyfu.com/
 • https://moz.com/researchtools/ose/
 • https://www.ispionage.com/
 • http://spyonweb.com/
 • https://www.site-analyzer.com/
 • http://www.seoworkers.com/tools/analyzer.html
 • http://www.reactionengine.com/
 • https://website.grader.com/
 • https://raventools.com/
 • http://websiteoptimization.com/services/analyze/
 • http://www.seoscores.com/
 • http://www.webtoolhub.com/
 • http://www.seocentro.com/tools/search-engines/metatag-analyzer.html
 • https://siterelic.com/
 • https://www.woorank.com/
 • https://tools.pingdom.com/
 • http://www.copyscape.com/
 • https://seositecheckup.com/
 • https://whitespark.ca/local-citation-finder/
 • http://urlprofiler.com/
 • https://ahrefs.com/
 • https://www.similarweb.com/
 • https://readable.io/
 • https://www.screamingfrog.co.uk/seo-spider/
 • https://serpwatcher.com/
 • https://www.grammarly.com/
 • https://gtmetrix.com/
 • https://www.mondovo.com/ .
 • https://varvy.com/
 • http://ami.responsivedesign.is/
 • http://smo.knowem.com/
 • https://headmasterseo.com/
 • https://www.seohocasi.com/seo-araclari/
 • https://wmaraci.com/seo-analiz
 • http://www.ihs.com.tr/seo/
 • http://www.seoanaliz.com.tr/
 • http://analiz.r10.net/
 • http://www.iyinet.com/seo-analiz/
 • https://www.tamseo.com.tr/seo-analiz/
 • http://wanaliz.com/
 • https://moradam.com/
 • http://www.siteseoanaliz.com/

Anahtar Kelime Araçları

 • https://ubersuggest.io/
 • https://www.keyword.io
 • https://keywordtool.io/
 • https://kwfinder.com/
 • http://tools.seochat.com/tools/suggest-tool
 • https://adwords.google.com/home/tools/keyword-planner/
 • https://trends.google.com/trends/
 • http://keywordshitter.com/
 • https://lsigraph.com/.
 • https://textoptimizer.com/
 • https://serps.com/tools/keyword-research/
 • http://tools.seobook.com/keyword-tools/seobook/
 • https://neilpatel.com/ubersuggest/
 • http://tools.seochat.com/tools/related-keywords-tool
 • https://www.wordstream.com/keywords

3 Yorum “Adım Adım Seo Başlangıç Rehberi”

 1. Sizi tebrik ederim. 2015 den beri blogger olarak kendimi, kendi cabalarimla ile blogger olarak yetiştirmeye çalışan biriyim. Tabiki seo konusunda da bilgiler toplamaya çalıştım. O kadar sene onlarca site-blog-sosyalmedya-video inceledim ama bu yazınız kadar açıklayıcı bulmadım. Her yerde üstün körü bir anlatım ile açıklamalar gördüm. Sizden tek bir isteğim olacak bir siteye kodlar arasında seo nasıl yapılır formatında bir video cekmeniz. Bu yorumumda size Google siralamanizda yardımcı olacağını umarak teşekkür mahiyetinde üşenmeyip yazmaktan kendimi alamadım. Ben şimdi kendimi içerik yönetimi uzmanı olarak yetiştirmeye çalışan bir blogger’im.

  1. Tüm Makalelerin video anlatımlarını hazırlama planım var. Umarım Faydalı olmuştur.

Comments are closed.